«ФУТБОЛ» :: 678 :: УКРАИНКА :: 17.04.2008

Артём Франков :: ДЕЛА БОЛЕЗНЫЕ
 
Журнал Футбол

Якщо рік тому, коли ми отримали право разом з поляками приймати «Євро-2012», усі в Україні раділи, і розмови, здебільшого, точились про те, яку наша держава отримає користь окрім проведення самих матчів - то тепер українці мають багато песимістичних припущень. Зараз людей набагато більше хвилює: а чи відбудеться чемпіонат у нас взагалі? Адже, окрім будівництва стадіонів у кількох містах, громадськість не може побачити жодних позитивних зрушень у справі підготовки до загальноєвропейського футбольного свята.

І, якщо питання будівництва аеропортів, ремонту доріг, збільшення кількості готелів та інші - рано чи пізно буде вирішено (адже справи, що не кажіть - прибуткові), то це аж ніяк не значитиме, що ми збережемо наше право, подароване паном Платіні. Є ще один чинник, важливий для цивілізованої Європи, яким беззастережно нехтують в Україні: це питання безпеки на стадіонах. Точніше: поведінка вболівальників та робота з ними зі сторони клубів. Зважаючи на події на трибунах та навколо них, що трапились за останні два тижні - можна припустити, що саме через неналежну готовність (читай - культуру) глядачів до змагань такого рівня, європейські футбольні мужі переглянуть своє рішення.

На сьогодні будь-який інцидент, що трапляється на трибунах стадіонів та набуває розголосу - миттєво втихомирюється футбольним керівництвом держави шляхом накладання штрафів на клуби, обіцянками знайти винних і покарати їх в найближчі дні. Проте, пригадайте: чи хоча б колись це було зроблено. Ні! А хіба комусь хочеться працювати з вболівальниками (гублячи при цьому час та гроші), коли можна «пробивати» готельні питання та забезпечувати таким чином майбутнє своїх пра-пра-правнуків. Робота з вболівальниками ведеться дуже і дуже умовно. І про жодні позитивні зрушення не можна говорити, бо завдання проводити цю роботу здебільшого покладається на людей, які не звикли (якщо вони взагалі вміють) думати, аналізувати. На сьогодні про безпеку на стадіонах дбають в основному люди, виховані радянською системою, де не було в принципі такого соціального явища, як «футбольний вболівальник». Для них існує лише «глядач на стадіоні». І вони ніколи не зрозуміють (щирі співчуття їм), що люди, окрім того, щоб подивитись на хорошу гру, приходять на стадіон, щоб вихлюпнути свої емоції. Принцип «нема людини - нема проблеми» досі існує в їхніх головах. Вони переконані, що після того, як посадять за грати 2-3 активних вболівальників - у інших пропаде бажання «вболівати». А ще можуть продемонструвати свою «силу», намагаючись притягнути до кримінальної відповідальності працівників клубу, в якому вони працюють: «Бий своїх, щоб чужі боялись». А збагнути - чому існують проблеми з вболівальниками - ніхто навіть не намагається!

Я не хочу сказати, що ті, хто палять фаєра, кидають димовухи, співають пісні, є еталоном невинності. Навіть скажу більше: за останні 10 років середньостатистичний фанат суттєво змінився. Раніше в дорозі на виїзд хлопці пили горілку, говорили про футбол, дівчат, про подорожі, а тепер, під враженнями «Фабрики футболу», «Клітки» та «Грін Стріт», підлітки обговорюють лише те, як їх зустрічатимуть фани опонента та яку тактику використовувати у протистоянні. І якщо нетверезий хлопчина з шаликом на шиї колись не милував око сусідів по купе, але був абсолютно безпечним для суспільства, то тепер одягнений «з голки» молодик, сповідуючий «стрейт ейдж», милує око оточуючих, але несе загрозу для суспільства загалом. Здавна відомо, що дурний приклад заразний. Тому і багато однолітків тягнуться за своїми друзями, для яких пріоритетними стають участі у махачах і які, можливо, навіть не зможуть назвати 11 чоловік, які перебувають на футбольному полі.

Для сучасного «хулігана» (ультрасами їх не правильно називати, і гріш ціна тим журналістам, які застосовують терміни «ультрас», не знаючи їх реальної суті) кумирами стають англійські тридцятирічні сто-тридцятикілограмові хлопці, які повністю сформувались як особистості і використовуй навко-лофутбольну бійку як розрядку. Наші ж п'ятнадцятирічні хлопчаки в основному йдуть у «фірми», «банди» щоб самореалізуватись - в такий спосіб багато з них стають крутішими серед своїх однолітків. Але вже через три роки понад половину з них перестане відвідувати стадіон і цікавитись життям свого клубу.

Чи можна цьому завадити? Можна., але хіба про це хтось думав? Хіба можуть вирішити ситуацію комерційні директори, які задля збільшення прибутків ставлять точки продажу пива прямо біля фан-секторів (лише за 15 хвилин перерви біля однієї палатки «косіють» до сотні неповнолітніх фанів)? Чи може принесуть користь начальники охоронних структур, які на дрібних школярів нацьковують екіпірованих резервістів боїв без правил? Ні, ні і ще раз ні. Із замкнутого кола «ми кидаєм стільці, бо нас лупцюють, а ми лупцюємо, бо в нас стільці кидають» виходу не буде, доки він комусь не стане потрібним.

Отож, поговорили про вболівальників, про клуби... А є ще й третя сторона, яка про «Євро» мала б думати: це влада. «А що має влада до безладів на стадіонах?» - спитаєте ви. Спробую пояснити на прикладі рідного міста.

Усі погодяться, що європейська практика залучення до організації пішохідних потоків та відслідковуванням порядку стюардів є ефективною. От і кілька місяців тому я запропонував міській раді створити робочу групу, яка координуватиме роботу стюардів у Львові через 4 роки. Майже 1500 днів залишилось... Ніби багато, але насправді - дуже і дуже мало. Наразі моя пропозиція залишилась лише пропозицією... і навряд чи про неї хтось памятає. За два місяці неподалік від України розпочнеться «Євро-2008». Є нагода поїхати молодим людям та побачити усе те, що від них буде вимагатись, на власні очі. Погодьтесь, один день практики набагато корисніший, аніж сто днів теорії. Проте вже зараз, щоб сформувати ці групи, часу не залишилось. Буде все по-українськи. Австрію та Швейцарію відвідають депутати, їхні родичі: хто з сім'ями, хто з коханками, хто просто з друзями, попити справжнього австрійського пива. А через місяць окрім дорогих сувенірів та довгих фінансових звітів про використані відрядні кошти в нас не буде нічого. Всі проблеми залишуться на тій стадії, що й рік чи два тому...

Після матчу «Карпати» - «Ворскла» було затримано близько 20 львівських вболівальників. Деякі з них зайвий раз зрозуміють, що їх поведінка це вже не жарти, і будуть серйозно покарані. Але виникають й інші питання: чому не покарані люди, які рік тому на фіналі Кубку України ледве не створили трагедію на трибунах; чому не несуть відповідальності люди, які дають дозвіл грати на не пристосованому для глядачів та небезпечному стадіоні «Динамо» в Харкові (впевнений, якщо б під час бійки лавкою когось б серйозно поранили або вбили, шуму зчинили б багато, але звинуватили б усіх, тільки не функціонерів ФФУ, які дали дозвіл на проведення гри); чому не притягнено до відповідальності людину, яка принесла прапор Третього рейху на «львівський» сектор у матчі «Динамо» - «Карпати» (7:3)?

Якщо представники фан-рухів, ПФЛ, ФФУ, МВС, футбольних клубів та місцевих оргкомітетів «Євро-2012» не сядуть за один стіл, та не почнуть вирішувати ці проблеми, то може і справді трапиться ситуація, що країна з сотнями п'ятизіркових готелів, з новими автобанами та модерновими стадіонами може втратити право на проведення єврофо-руму через те, що проблема безпеки на стадіонах залишиться актуальною.

Олег СОЛДАТЕНКОВ, президент ГО «Карпати»
::: «ЕЩЁНЕ» :::

ОЛЕКСАНДР єФРЕМОВ: «ТЕРОР, ЗВІСНО, НЕ ПОТРІБЕН, А ОТ ЖОРСТКИХ ЗАХОДІВ УНИКНУТИ НЕ ВДАСТЬСЯ»

Генеральний директор ФК «Карпати» коментує події на трибунах стадіону «Україна» під час матчу «Карпати» -«Ворскла»

- На власні очі подій на «Україні» я не бачив, адже останні дні провів у відрядженнях до Києва та Москви. Однак ситуацією володію, що дає мені право назвати конфлікт між фанатами та силовиками ретельно спланованою провокацією з боку деструктивних елементів, людей, яким байдужа репутація Львова, репутація «Карпат». Вони не вболівальники, а підбурювачі, професійні провокатори. У фанатських секторах під час матчу «Карпати» - «Ворскла» було багато підлітків по 14-16 років. Тобто та маса, що піддається впливу, навіюванню з боку старших, таких підлітків легко підбурити, адже у цьому віці розвинений стадний інстинкт. А те, що ними керують люди розумні і хитрі, я не маю сумніву. Вони добре знають законодавство, тож використовують у своїх цілях дітей, кажуть їм: «Бийте, руйнуйте, ви ж діти, вас не посадять.» А вже після гри ці «ангели» співають патрітичних пісень, перегукуються «Слава Україні - Героям слава!» Це організована і грамотно побудована провокатив-на машина, яка кожен матч щось витворяє.

- Чи виправдовуєте ви в цьому випадку дії міліції?

- Можливо, бійці «Беркута» неадекватно себе поводили. Варто було оточити ці небезпечні для безпеки інших вболівальників сектори, поставити там заслони, але не вдаватись до фізичної розправи, не піддаватись на провокації. Тоді конфлікту можна було б уникнути, адже велика кількість людей у формі навіть підсвідомо діє на натовп дуже ефективно. Натомість ситуація як на трибунах, так і по периметру стадіону, вийшла з-під контроля, окрім вирваних стільців були розтрощені палатки із напоями.

- Мабуть, не помилюсь, якщо скажу, що істерія з боку фанатів була викликана вкрай невиразною грою команди...

- Ну не може команда постійно вигравати! Команда, що не знає поразок - нонсенс. Програють усі: і вдома, і на виїзді. Неможливо протягом всього сезону тримати мотивацію на найвищому рівні. Тому виправдовувати такі дії фанатів результатом команди неприпустимо.

- Якими будуть ваші дії після повернення з відрядження?

- Неодмінно зустрінусь' з керівництвом міліції. Загалом же вважаю, що «благими намірами викладено дорогу в пекло». Ми неодноразово намагалися вибу-довати стосунки з фанатами на основі довіри, пропонуючи оплачувати їм квитки на віїзні матчі, організовувати автобуси, готові були купляти для них конфеті, серпантини для яскравого вболівання, давали їм гроші на малювання банерів.
Журнал Футбол

Але я наразі не бачу кроків назустріч клубу, не бачу, що ці псевдолідери угрупувань хочуть конструктивного діалогу. Терор тут, звісно, не потрібен, а от жорстких заходів уникнути не вдасться. Загалом же подібні випадки на трибунах почастішали у всій Україні. Складається враження, що угрупування з різних міст хизуються одне перед одним, хто «крутіший» у навколофутбольних сутичках, а не змагаються в яскравому вболіванні на трибунах.

Fckarpaty.lviv.ua

::: «ТОВАРИЩЕСКИЙ МАТЧ» :::
СБОРНЫЕ U-19

Украина - Италия - 1:0
(Ярмоленко, 9)

Украина (1-й тайм): Сидоренко - Сагайдак, Петров, Микицей, Довгый - Белый, Степаненко, Мартынюк, Политыло - Зозуля, Ярмоленко

Украина (2-й тайм): Кичак - Пинчук, Бутенин, Коншин, Политыло - Сворак, Ковалев, Карноза, Яворский - Коноплянка, Мищенко

Украинская сборная Under-19, команда Александра Лысенко (ребята 89 года рождения), провела контрольный матч с итальянскими сверстниками. Это была предпоследняя игра команды перед началом отборочного раунда к финальному турниру Евро, который пройдет в Чехии в июле сего года.

Чтоб туда пробиться, нашим ребятам еще предстоит мини-турнир, который примет у себя Армения. Помимо армян в группе с нами будут сборные Турции и Испании. Компания серьезная. И только одна сборная, победитель группы, получит путевку в Чехию.

Александр Лысенко уже определился со списком игроков, едущих в Армению. Наставник сборной U-19 вызвал 22 игрока, ровно два состава. Против итальянцев не смог сыграть разве что Артем Кравец, которого вовсю эксплуатируют в первой команде «Динамо», и именно в этот день, в среду, Артем был в Донецке, на ответной кубковой игре. Не только был, но и активно бегал, так что динамовцы понты не колотили.

Против апеннинцев вышли все вызванные Лысенко ребята. За Кравца отдувался левый краек, миниатюрный Сергей Политыло из одесского «Черноморца». Сергей - единственный, кто провел весь матч в нашей команде. Игру он начинал на позиции левого полузащитника, а после перерыва вынужденно опустился в оборону.

Гости оставили ужаснейшее впечатление. То ли итальянцы привезли откровенно левый состав, то ли 89 год оказался не очень удачным в плане рождения талантов... В общем, вопреки нашим ожиданиям, новых Буффонов, Пирло и Тотти не было. И пусть это прозвучит остротой - потому что мы увидели набор каких-то здоровых буратин, не более того. Из которых разве что миланский Дармиан более-менее известен, и то лишь потому, что на товарняк с «Динамо» приезжал. Вратари это отдельная песня, откуда их только взяли.

То ли дело мы!.. Думается, в этой команде 89-го года растет не один человек, который вскоре будет в профессиональном футболе, с хорошей карьерой. Не буду разбрасываться комплиментами - мол, это те, кто будет играть на Евро-2012. Об этом еще говорить рано. Но все шансы у ребят есть. Осталась только самая малость - работать не покладая рук последующие четыре года.

Один из таких талантов - тот самый парень «со 130-го километра» Андрей Ярмоленко, который провел единственный мяч в игре. Андрей сыграл на добивании после прострела-удара Белого с правого края. Вратарь, конечно, начудил, но оказаться в правильном месте в правильное время тоже нужно было.

Неоднократно наши футболисты могли увеличить преимущество, в том числе и во втором тайме, где солировали днепропетровцы Коноплянка и Карноза, но... Молодые ишшо.

Александр ГАПОНЕНКО, Артем ФРАНКОВ, Андрей ШАХОВ
::: «У «ДИНАМО» ПОЯВИЛАСЬ СВОЯ ЛИГА. ДЛЯ ФАНОВ» :::
В минувшее воскресенье на базе «Динамо» в Конча-Заспе состоялось торжественное открытие DFL (Dynamo Fan League) - фан-лиги «Динамо»! Говорят, явление это уникальное не только для нашей страны и СНГ, но и для Европы. За звание лучшей команды болельщиков ДК будут сражаться девять команд: «ФКФ», «Woods'04», «ПЕФЛ», «KSFC», «Трудовые резервы», «Гидропарк», «Айтим», «Ultras» и «Академия».

Открывали турнир три игрока киевского «Динамо»: Максим Шацких, Александр Шовковский и Владислав Ващук. Ожидалось появление и главного тренера команды Юрия Сёмина, но ЮрПалыч, увы, по каким-то причинам не смог прийти и освятить новосозданное соревнование.

Ваш автор выступает за команду «ПЕФЛ». Во втором туре состоится мега-матч с нашим участием - мы играем с «Академией», командой легендарного сына Нестора Шуфрича, который не так давно был заявлен за ФК «Закарпатье»! Он - капитан «Академии» (хотя наличие нарукавной повязки с буковкой «С» меня натолкнуло на мысль, что, возможно, это значит «Спонсор»).

В общем, если вы хотите увидеть, как мы будем их выносить, - милости просим! Воскресенье, база «Динамо», 12.30!

Александр ГАПОНЕНКО
 
Rambler's Top100
© 2004-2008 Журнал «Футбол» | Валерий Цыбулько
Арсенал Барселона МЮ Фенербахче Рома Челси Шальке Ливерпуль
Милан Селтик Лион Севилья Реал Олимпиакос Порту Интер